تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

ظهور دوباره ائتلاف شمال!

  ائتلاف سه حزب قدرتمند كشور "جمعيت اسلامى، وحدت اسلامى و جنبش اسلامى" عليه طالبان، همزمان با گرم شدن مسئله مذاكرات دولت اشرف غنى با طالبان، نمايانگر آن روى ديگر سكه است.

  سران اين سه حزب بزرگ "عطا محمد نور رئيس اجرايى حزب جمعيت، محمد محقق رهبر حزب وحدت و عبدالرشيد دوستم رهبر حزب جنبش"، ظاهراً به دليل ناامنى هاى اخير شمال و عملى كردن طرح تصفيه شمال از وجود شورشيان طالب، دست به ائتلاف زده اند اما حقيقت امر چيز ديگريست!
  شمال و برخى مناطق شمال ماه ها و حتى سالهاست كه دستخوش ناامنى هاى گسترده بود اما هيچگاهى اين ناامنى ها دليل نشد تا براى پايان دادن به آن ائتلافى خارج از حكومت صورت گيرد.
  اما چرا اين سه رهبرِ سه قوم، اكنون دست به ائتلاف زده اند و با اين ائتلاف، يكبار ديگر "ائتلاف شمال سال ١٣٧٥" را در يادها آوردند؟
  به نظر مى رسد كه بيشتر از ناامنى هاى شمال، سران اين احزاب قدرتمند را وجود ابهامات فراوان در مذاكرات صلح اخير دولت غنى با طالبان نگران ساخته و اينها را به ائتلاف بايكديگر وادار ساخته است.
  ائتلاف شمال در پايان سال ١٣٧٤ پس از آنكه كابل بدست طالبان افتاد، با مشاركت همين سه حزب عليه طالبان تشكيل شد كه تا سرنگونى رژيم طالبان عليه اين گروه ايستادند.
  حال اما ائتلاف دوباره اين احزاب و همدست شدن سه رهبر قدرتمند از سه قوم "عطا محمد نور تاجيك، محمد محقق هزاره و رشيد دوستم ازبك"، بيانگر اين است كه اينها بار ديگر از ورود طالبان به كابل اما اينبار به شكلى ديگر، نگران هستند. شايد هم هر سه رهبر احساس خطر كرده اند كه مبادا توطئه يى در كار باشد زيرا اين مسئله نيز خود سوال برانگيز است كه "ملاعمرى" كه ١٤ سال با دولت كرزى و نظاميان ٤٨ كشور جهان جنگيد و حاضر به مذاكره نشد، اما اكنون كه جنگجويانش قدرت گرفته اند و دولت افغانستان نيز پشتيبان خارجى آنچنانى ندارد، به يكبارگى تن به مذاكره و مصالحه داده است؟ احتمالاً ترس از آن وجود دارد كه به بهانه صلح ارگ نشينان مى خواهند ارگ را با ملاعمر تقسيم كنند.
  همچنان حمله هوايى بر خانه جان احمد يكى از فرماندهان برجسته جهادى حزب جمعيت در پروان، لرزه بر اندام تمامى فرماندهان جهادى آورده و همه اينها را عليه دولت اشرف غنى بى باور كرد و نگران از بميان آمدن يك توطئه نامحسوس براى از بين بردن مجاهدين توسط اشرف غنى! زيرا مى گويند حمله بر خانه و انبار مهمات جان احمد به دستور رئيس جمهور غنى صورت گرفته است.
  شايد اين مثلث جهادى با ائتلاف شان مى خواهد به تكنوكواتى كه اكنون رئيس دولت است "اشرف غنى" هشدار دهد كه جوانب احتياط را در اعمالش و همچنان مذاكره با طالبان رعايت نمايد، و در غير آن اگر به بهانه صلح با طالبان، ارگ با ملاعمر تقسيم شود، اين صلح، جنگى ديگر در قبال خواهد داشت.
  نگرانى اين سه رهبر بزرگ از سه قوم بزرگ كشور را از سخنان اخيرشان نيز به خوبى مى توان فهميد. هر سه اين رهبران طى روزهاى اخير و تنها چند روز پس از نخستين نشست طالبان و دولت افغانستان، زبان انتقاد بر دولت باز كرده و هر سه هشدار بر مسلح شدن داده اند. عبدالرشيد دوستم فارياب را بهانه كرده و گفته عليه طالبان و حاميان طالبان در دولت كه مسبب ناامنى هاى شمال هستند، مسلح مى شويم. محقق نيز واقعات جلريز و داى چوپان را استناد كرده و خواستار مسلح شدن شده است. عطامحمد نور نيز مدتهاست كه خود نظامى پوش شده و عملاً فرماندهى جنگ در بلخ را در دست دارد زيرا به گفته خودش در دولت مركزى اراده يى براى نابودى طالبان وجود ندارد!


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 26 تير 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : دولت ,طالبان ,ائتلاف ,شمال ,رهبر ,ناامنى ,ائتلاف شمال ,عليه طالبان ,ملاعمر تقسيم ,عبدالرشيد دوستم ,محمد محقق ,
  ظهور دوباره ائتلاف شمال!

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149146
 • بازدید امروز :393081
 • بازدید داخلی :27736
 • کاربران حاضر :155
 • رباتهای جستجوگر:454
 • همه حاضرین :609

تگ های برتر